Menu

MUAY THAİ DERSLERİ

0 Comments


muay thai dersleri VERİLİR,

Muay Thai , Tayland’da ortaya çıkan ve özgün adı Muay Thai olan dövüş sporu. Tayland Boksu da denir. Başta Tayland olmak üzereMyanmar (eski adı ile Burma), Kamboçya, Laos gibi Güneydoğu Asyaülkelerinde uygulanır. Yumruk, diz, dirsek ve tekmelerin kullanıldığı sert bir dövüş sanatıdır.

muay thai dersleri,muay thai istanbul kursları

muay thai dersleri,muay thai,muay thai istanbul kursları

Tarihi

Muay Thai eskiden Siyam olarak adlandırılan bölgenin bölünmesinden sonra oluşan ve bugün ağırlıklı olarak Tayland’da sistemlenmiş dövüş sistemlerinin tümünün genel adıdır. Her ne kadar bölge sınırları değişse dahi bu ülkeye komşu olan Myan Mar (eski adı Burma) ‘da uygulanan “Bando veya Lethwai” ve Kamboçya’da yapılan “Khmer Boksu” ile büyük benzerlikler gösterir … Muay Thai’nin orijini hakkında “Tayland, Myanmar ve Kamboçya “arasında anlaşmazlıklar günümüzde iyice şiddetlenmiş olup, her ülke çıkışı kendine mal etmektedir. Bugün Muay Thai evrim geçirerek 3 dalda “Profesyonel, Amatör ve Tradisyonel (Geleneksel)” olarak uygulanmaya konmuştur.

Tarihi 1300’lere kadar dayanabilmektedir. Eski antik sistemlerin tümü “Muay Boran” (Antik Döğüş Sistemi) şemsiyesi altındadır (Bu konuda birçok efsane mevcuttur)

Muay Boran şemsiyesi altında ; “Muay Lopburi (bugünkü Muay Thai’nin atası sayılır,dik duruşlar ihtiva eder), Muay Chaiyuth, Muay Korat, Muay Kochasarn, Muay Nakorn” sistemleri bulunur… Geleneksel sistemler bazen Myanmar, Tayland veya Kamboçya sınırlarında müsabaka düzenlerler, eldiven yerine sargı, bandaj kullanılır ve özellikle Burma bu konuda gelenekselliği fazla bırakmamaktadır.

Krabbi Krabbong ise, tamamen “kılıç, mızrak, vb.” ihtiva eden silahlı geleneksel kendine has bir disiplin olup, ancak sanıldığı gibi Muay Thai sistemi ile bir ilgisi yoktur. Ayrıca bugün Tayland ordusunun bazı bölümlerinde kullanılan “Military Lerdrit” diye ülkeye has ayrı bir sistem mevcuttur.

Tayland’da uygulanan profesyonel sistem dövüşleri için ise “Lumpini, Rachandamnern, TV 7 vb.” gibi özel olarak inşa edilmiş stadyumlar mevcuttur. Bunlar arasında özellikle Rachandamnern dünyada yalnızca “Boks” amacı için inşa edilmiş en büyük stadyumdur. Buralarda her hafta gün aşırı döğüşler düzenlenir ve yoğun olarak ilgi çeker… Enternasyonel profesyonel muay thai konusunda başlıca dünya organizasyonları ” WMC (WORLD MUAY THAI COUNCIL), S-1 (SONGCHAI PROMOTIONS) olarak adlandırılabilir.

Amatör kapsamda ise 110 ülke “IFMA (INTERNATIONAL FEDERATION MUAYTHAI AMATEUR) şemsiyesi altında toparlanmış olup, sözkonusu kuruluş 2006’da “GAISF” (Olimpiyatlar için kriter kuruluşlardan biri) tarafından üyeliğe seçilmiştir… Amatör Muay Thai; “Müsabaka, Yarışma (Koreografi) ve Aerobic Muay Thai” bölümlerinden oluşturulmuştur.

muay thai dersleri

muay thai dersleri

bir high kick vuruşu

Türkiye’de Muay Thai

Türkiye’de ilk çalışmalar İstanbul’da “Ercan Gürgöze ve Hayrullah Camadan“tarafından 1980’lerin başından itibaren başlatılmış, 2002 yılında Hasan Yıldız ‘ ve Şahin Eroğlu’nun girişimleri ile Halil Durna’nın başkanı olduğu “Karate Federasyonu” çatısı altında “Amatör Muay Thai Spor Dalı” oluşturulmuştur. Spor Dalı iki yıl kadar “IAMTF (IMTF) ve “WMF” dünya federasyonu çerçevesinde hareket etmiş ,müteakiben 2005 yılında kurulan Mücadele nı Mehmet Ünlü ve Ercan Gürgöze’nin girişimleri, çalışmaları akabinde 2006’da “IFMA” üyeliğine kabul edilmiş olup bu tarihten beri bu teşkilatın amatör yarışmalarına katılmaktadır. 2007’de Türkiye’de federasyon kurulmuş ve GSGMtarafından yapılan seçimle “Halil Durna” başkanlığa seçilmiş olup, Hasan Yıldız koordinatör olarak atanmıştır.

Teknik ve antrenman

Muay Thai’de eller, dirsekler, tekmeler ve dizler temel saldırı tekniklerinde kullanılmaktadır. Muay Thai’de tekme, yumruk ve blokların hepsinde bütün bedenin kalçanın dönüşüyle birlikte kullanılması söz konusudur ve bu tekniklere diğer savaş sanatlarından daha yavaşlık vermekle birlikte daha büyük bir güç kazandırmaktadır.

Müsabaka öncesinde yarışmacılar, hem dini hem de ısınma amaçlı belirli seremonik dansları yaparlar.

Tam temaslı diğer dövüş sporlarında olduğu gibi Muay Thai’de de kondüsyonun önemli bir yeri vardır. Ring koşullarının gerektirdiği sertlik ve kondüsyon için gereken çalışmalara Muay Thai’de özellikle yer verilmektedir. Diğer bazı mücadele sporları antrenmanında kullanılan koşma, gölge boksu, ip atlama, vücut direncine dayalı egzersizler, sağlık topu egzersizleri, karın kasları egzersizleri ve bazı durumlarda ağırlık antrenmanı gibi çalışmalar Muay Thai’de de uygulanır.

Muay Thai, “diz, dirsek, yumruk ve tekme” vuruşlarından dolayı 8 organ dövüşü olarak da adlandırılır. Geleneksel Muay Thai, Muay Boran ve Bando sistemlerinde kafa vuruş teknikleri de olduğundan bazen 9 organ sistemi olarak da isimlendirilir.

Profesyonel ve Amatör Muay Thai antrenman metodolojisi %90 oranında aynı kapsamda seyreder. “Gölge Boksu, Temel Teknikler, Pao (Pad) diye adlandırılan darbe yastığı, Torba, Djab-Ko (belden yukarı yapılan güreş) ve kapsamlı “Sparring” (eşli müsabaka tipi çalışma) “bölümlerinden başka kondüsyon arttırıcı “Cross Training ” çalışmaları antrenmanların büyük bölümünü teşkil eder. Tayland’da çalışmalar kamp tabir edilen yerlerde, batıda ise “Gym” olarak adlandırılan salonlarda gerçekleştirilir. Tayland’da gerçekleştirilen çalışmalar batıdakilere oranla çok daha kapsamlıdır. Boksörler kamplarda yer, içer, yatar ve antrenman yaparlar. Her gün sabah 2 saat, akşam ise yine 2-3 saat olarak antrenman gerçekleştirilir. Bu ağır antrenmanlar neticesinde boksörler Lumpini, Raja gibi statlarda her 2-3 haftada bir, son derece sert,tempolu,yorucu geçen” 5 raund x 3 dakika” üzerinden döğüşler gerçekleştirecek seviyelere çıkabilirler, ki bu da neden Muay Thai orijinli dövüşcülerin aynı zamanda “Kickboxing, K-1 vb” gibi farklı organizasyonlarda, disiplinlerde de başarı kazanabildiklerini açıklamaya yetmektedir.

Geleneksel Muay Thai’de ise yine aynı tip çalışmaların yanı sıra, ağırlık teknik bölümlere verilir. Ayrıca, daha küçük hedef odaklı ve yer güreşi, kilit, sabitleme, kafa vuruşları tipi çalışmalar da yapılır. Myanmar’da bu tip antrenmanlar sonucu döğüşcüler hünerlerini ele bandaj sarılı olarak sergilerler… Ayrıca bu dövüş stili Siam ve Burma arasında çıkan savaş sonucunda Siyamlıların önemli bir kişisinin esir düşmesi üzerine Burma kralı kendisinin 10 iyi dövüşcüsüyle başa çıkarsa ona özgürlüğünü vereceğini söylemiştir ve Siyam dövüşçüsü bu dövüşçüleri yenerek özgürlüğüne kavuşur. Her ne kadar savaş kaybedilse de Thai halkı bu zafere kendileri savaş kazanmış kadar sevinirler. Tabi ki bunlar doğrulanamayacak efsanelerdir. Ancak, kralların saraylarında boksörleri bulundurduğu ve bunları himayelerine almış oldukları birçok kaynakça doğrulanmış bilgilerdir.

[contact-form-7 id=”18″ title=”İletişim formu 1″]

arama kelimeleri
,muay thai
,muay thai lee sin
,muay thai filmleri
,muay thai ankara
,muay thai malzemeleri
,muay thai video
,muay thai izmir
,muay thai eldiveni
,muay thai şortları
,muay thai nedir
,muay thai federasyonu
,muay thai adana
,muay thai antrenmanları
,muay thai akademi
,muay thai atleti
,muay thai antrenman
a ,muay thai
,muay thai bandaj
,muay thai bayanlar
,muay thai bandaj sarma
,muay thai başlama yaşı
,muay thai bursa
,muay thai boran
,muay thai başlangıç
,muay thai beşiktaş
,muay thai boks
,muay thai buakaw
,muay thai chaiya izle türkçe
,muay thai com
,muay thai combat
,muay thai combos
,muay thai çorabı
,muay thai çorlu
,muay thai çalışmaları
,muay thai çantası
,muay thai çorum
,muay thai çalışma teknikleri
,muay thai dersleri
,muay thai dövüş
,muay thai dansı
,muay thai dövüş sanatı
,muay thai dereceleri
,muay thai dünya şampiyonası
,muay thai dünya şampiyonu
,muay thai dirsek vuruşları
,muay thai dövüşü izle
,muay thai denklik
,muay thai ekşi
,muay thai eğitim
,muay thai eğitimi
,muay thai eldiveni fiyatları
,muay thai eğitim seti
,muay thai en iyisi
,muay thai eldiven
e ,muay thai
,muay thai faydaları
,muay thai forum
,muay thai film
,muay thai fight
,muay thai fighting
,muay thai filmleri izle
,muay thai fighter izle
,muay thai giant
,muay thai gard
,muay thai game
,muay thai giyim
,muay thai gebze
,muay thai giant izle
,muay thai giant full movie
,muay thai girl
,muay thai game pc
,muay thai gloves
,muay thai hareketleri
,muay thai hesap no
,muay thai hareket isimleri
,muay thai hakkında
,muay thai hareketleri öğren
,muay thai hatay
,muay thai haberleri
,muay thai hakem terimleri
,muay thai hakkında bilgi
,muay thai hakemlik kursu
,muay thai ısınma hareketleri
,muay thai izle
,muay thai istanbul
,muay thai istanbul kursları
,muay thai il temsilcileri
,muay thai ile ilgili filmler
,muay thai ipleri
,muay thai istanbul salonları
,muay thai kuşakları
,muay thai kursları
,muay thai kol bandı
,muay thai khan
,muay thai kıyafetleri
,muay thai kursu
,muay thai lee sin code
,muay thai lisans
,muay thai lisans çıkarma
,muay thai lee sin indirim
,muay thai lee sin hud
,muay thai lee sin kaç rp
,muay thai lee
,muay thai lisansı nasıl alınır
,muay thai low kick
l ,muay thai
,muay thai maçları
,muay thai mi kick boks mu
,muay thai mersin
,muay thai müziği
,muay thai mi tekvando mu
,muay thai music
,muay thai mi mma mı
,muay thai maçları ne zaman
m ,muay thai club
m ,muay thai club jakarta
m ,muay thai
,muay thai nedir nasıl yapılır
,muay thai nasıl bir spor
,muay thai nasıl okunur
,muay thai nasıl
,muay thai nakavt
,muay thai nerede
,muay thai nasıl öğrenilir
,muay thai oyna
,muay thai ordu
,muay thai öğrenme
,muay thai okulları istanbul
,muay thai okunuşu
,muay thai oyun kuralları
,muay thai ong bak
,muay thai öğrenmek
,muay thai okulları
,muay thai oyunu 3d
,muay thai özel ders
,muay thai özellikleri
,muay thai ölüm
,muay thai ölüm vuruşu
,muay thai öğrenme kitabı
,muay thai öğrenme süresi
,muay thai öğrenme seti
,muay thai öldürücü teknikler
,muay thai pendik
,muay thai püf noktaları
,muay thai pdf
,muay thai program
,muay thai puanlama
,muay thai professional fights
,muay thai para kazanmak
,muay thai perth
,muay thai porto alegre
,muay thai peru
,muay thai resmi web sitesi
,muay thai ring ölçüleri
,muay thai ring
r ,muay thai
r/,muay thai
,muay thai sözleri
,muay thai stuff
,muay thai sporu
,muay thai salonları
,muay thai seti
,muay thai sözlük
,muay thai sicil
s ,muay thai
,muay thai şampiyonası
,muay thai şort fiyatları
,muay thai şampiyonası 2015
,muay thai şampiyonu
,muay thai şişli
,muay thai şarkısı
,muay thai şortu kapıda ödeme
,muay thai türkiye
,muay thai terimleri
,muay thai teknikleri
,muay thai tony jaa
,muay thai tarihi
,muay thai training
,muay thai taekwondo
,muay thai tişört
t ,muay thai federasyonu
,muay thai ustaları
,muay thai uçan diz
,muay thai uşak kavga
,muay thai ulm
,muay thai uk
,muay thai usa
,muay thai ürünleri
,muay thai üsküdar
,muay thai ücretleri
ozan ünlü ,muay thai
akdeniz üniversitesi ,muay thai
üniversiteler arası ,muay thai şampiyonası 2012
,muay thai vikipedi
,muay thai vs kick box
,muay thai vs
,muay thai vs wing chun
,muay thai vs kick boks
,muay thai videoları izle
,muay thai vs boks
,muay thai vücut geliştirme
,muay thai vuruşları
vs ,muay thai
,muay thai youtube
,muay thai yıldızlar türkiye şampiyonası
,muay thai yapmak
,muay thai yalova
,muay thai yapan ünlüler
,muay thai yorumlar
,muay thai yararları
,muay thai yapanlar
,muay thai yıllık plan
,muay thai yeni başlayanlar
y ,muay thai
,muay thai zararları
,muay thai zeytinburnu
,muay thai zayıflatırmı
,muay thai zor mu
Etiketler:, , , , , , , , , ,